Ciekawostki

Własnoręcznie wytwarzane dywany – czy to możliwe?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się czy w prosty sposób samemu można zrobić swój unikalny dywan, to odpowiedź jest bardzo prosta – TAK! Od czego zacząć i jak się za to zabrać przeczytacie właśnie w tym krótkim artykule.


Pierwsze co musicie zrobić to zdobyć krosno, jest to zazwyczaj drewniana rama, która jest nacięta po dwóch równoległych bokach. Dzięki tym nacięciem macie możliwość zawinięcia nitki
i stworzenia tak zwanej siatki. Jeśli nie macie dość zapału, aby wytworzyć ją własnoręcznie możecie nabyć krosno w praktycznie każdym większym sklepie z pasmanterią, w którym również kupicie wełnę lub nicie które są niezbędne do powstania materiału.

Natomiast jeżeli lubicie majsterkować możecie w domowych warunkach wytworzyć krosno
w takich rozmiarach jakie potrzebujecie zaczynając od 10cm a kończąc na rozmiarach waszego pokoju – możliwości są nieograniczone. Zapytacie jak się za to zabrać i co jest potrzebne do stworzenia tego dzieła? Otóż jedyne czego potrzebujecie to młotek, 4 drewniane listwy, 4 gwoździe oraz piła do drewna.

Pierwsze co musicie wykonać to nacięcia w dwóch listewkach, kolejnym krokiem jest ustawienie ich naprzeciw siebie i zbicie gwoździami oraz młotkiem wszystkich czterech listew w jedną ramkę. Tym sposobem uzyskacie swoje pierwsze krosno, które będziecie mogli modyfikować w miarę własnych potrzeb!


Mając już krosno i nici można zabrać się do pracy. Na początku należy przywiązać jeden koniec nici do krosna a następnie przeciągnąć sznurek przez wyżłobienia w listewkach, koniec nici należy również przywiązać do krosna. Kiedy sieć będzie już założona pozostaje jedynie przeplatanie na przemian kolejnej nicy przez włóczkę założoną na krośnie. Ważna uwaga – kończąc przewleczenie od dołu ostatniej nici, kolejne przeciągniecie musicie wykonać od góry, analogicznie w drugą stronę. Kiedy dojdziecie do końca musicie zawiązać wszystkie sznurki i zdjąć wyrób z krosna.

Tym sposobem otrzymacie własnoręcznie wytworzony dywan!