Ciekawostki

Czy muzyka może być postrzegana jako kultura wyższa? Zalety i ułomności nowoczesnego i konwencjonalnego podejścia twórców do muzyki

Muzyka jest stałą częścią cywilizacji. Towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Dostarcza zabawy, stanowiąc zarazem przekaźnik odczuwanych przez twórców emocji. Tworzący dziś artyści reprezentują tak samo, jak i tradycyjne podejście do niej. Oba są ważne, aczkolwiek mają swoje wady i atuty.

Muzyka częścią kultury wyższej

Trudno jest podważyć fakt, że muzyka tworzy część kultury wyższej. Jest ona przekaźnikiem tradycji, a zarazem istotnym komponentem dorobku twórczego szerokiej grupy państw. Uwrażliwia na sztukę, stanowiąc cenne dobro danego społeczeństwa. Brak jest chyba kraju, który nie mógłby się poszczycić wybitnymi artystami muzycznymi.

Konwencjonalne ujęcie muzyki

Dzięki konwencjonalnemu traktowaniu muzyki przekazujemy kolejnym pokoleniom ogromnej wagi bagaż kulturowy. Tego typu podejście ogranicza grono twórców do osób mających wymagane umiejętności i uzdolnienia muzyczne. Choć z jednej strony korzystnie wpływa to na poziom utworów, to wykształca się w ten sposób wyselekcjonowany krąg artystów, do którego nie każdy ma dostęp. Co więcej, takie tradycyjne traktowanie muzyki ogranicza perspektywy dla tworzenia nowych, niestandardowych form muzycznych.

Muzyka w ujęciu nowoczesnym

Innowacyjne podejście do muzyki jest źródłem nieznanych wcześniej możliwości jej odbioru. W ten sposób niemu wykształcają się nowe gatunki, a poszczególne style muzyczne wzajemnie się przenikają. Patrząc z innej perspektywy takie nowoczesne ujmowanie muzyki coraz bardziej przybliża ją do przemysłu rozrywki nastawionego na generowanie zysków, pozbawiając znaczenia kulturowego. W ten sposób muzyka w coraz szerszym zakresie staje się towarem sprzedażowym.

Nowoczesne traktowanie muzyki może niestety doprowadzić też do zaniżenia jej poziomu. Wynika to faktu, że komponować może ją praktycznie każdy, bez względu na posiadane zdolności. Dobrze jest zatem czerpać tak samo z konwencjonalnego, jak i nowoczesnego podejścia do muzyki. Jest ona bowiem niezastąpionym nośnikiem kultury, uwalniającym dobre uczucia i dostarczającym wiele szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *