Ciekawostki

Motoryzacja to Twoja pasja? Zobacz jak wyglądają rajdy od kuchni

Zmagania motoryzacyjne od dekad cieszą się niesłabnącą sławą nie tylko wśród panów, lecz także pań. Olbrzymia prędkość, zapach spalin i adrenalina oddziałują nie tylko na zawodników, lecz także przyciągają widzów. Rajdy wiążą się jednakowoż także z wysokim ryzykiem. Nieraz dochodzi do kraks i wywrotek, jakie w jednakowym poziomie wynikają z funkcjonowania auta, jak również kondycji prowadzącego. Jak w takim razie prezentuje się zaplecze medyczne na rajdach? W jaki sposób koordynatorzy wydarzenia działają, by zapobiec nieszczęściom?

Każdy zawodnik, jaki może być zapisywany do zawodów, zalicza najpierw potrzebne testy. Poza zdrowymi kończynami oraz umysłem, musi posiadać także prawidłowo pracujący układ krążenia. Występująca w czasie wyścigu adrenalina jest w stanie wywołać paraliżujący przyrost ciśnienia. Żeby posiadać pewność, iż każdy zawodnik nie ma problemów z ciśnieniem ekipa medyczna w podstawowym zestawie ma ciśnieniomierz nadgarstkowy omron. Zaś w razie różnych rozmiarów nadgarstków czy zużycia też mankiety do ciśnieniomierzy.

Zdarza się również tak, iż pomimo pozytywnych efektów badań przed rajdem, może dojść na przykład do obniżenia poziomu cukru, a w takim przypadku pomoże cukier skrobiowy. Kolejną okolicznością jest wada trzustki. Nie wyklucza to choremu uczestnictwa w wyścigu w związku z tym igły insulinowe na pewno będą na miejscu. W wsparciu medycznym wyścigów potrzebne pozostaną jak najbardziej bandaże i opatrunki, lekarstwa na dolegliwości pokarmowe czy środki na oparzenia.

W skrajnych wypadkach, w których wystawione na zagrożenie znajduje się życie zawodnika, nieodzownym zaopatrzeniem są kroplówki, a nawet krew. Niejednokrotnie zdarza się, iż wskutek kraksy zawodnik ma naruszone płuco. Trzeba w takim razie wyręczyć go w wymianie powietrza zanim nie dojedzie do szpitala, do czego użytkuje się koncentrator tlenu. Co więcej w razie zaniku przytomności potrzebne jest podpięcie nieprzytomnego pod monitor oddechu i układu krążenia, by ciągle kontrolować funkcje życiowe.

Przy tak ryzykownych dyscyplinach jak rajdy motoryzacyjne, adekwatne wsparcie medyczne to podstawa. Uciecha jaką zawody dają ludziom , a także możliwość kontrolowanego poświęcania się tej profesji są znaczące, jakkolwiek kardynalne jest zdrowie zawodników. Należy mieć świadomość jak gigantyczna kompetencja wymagana jest na koordynatorach wydarzenia jak również drużynach współpracujących z rajdowcami, a na co niejednokrotnie nie zważa się.

One reply on “Motoryzacja to Twoja pasja? Zobacz jak wyglądają rajdy od kuchni”

  1. Gratuluję wpisu! Jako ratownik medyczny wiem jak często odpowiednie zaplecze medyczne na rajdach ratuje życie. Warto o tym mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *