Ciekawostki

Każdy z nas jest melomanem

Z pewnością każdy z nas choć raz pozwolił się porwać muzyce przez co odpoczął od problemów! Czym więc wyróżnia się muzyka od pozostałych cudów sztuki? To proste – ujmuje ona wszelkie uczucia, jakie może nosić w sobie słuchacz. Dzięki szerokiej palecie stylów dźwięków muzycznych każdy odbiorca może odnaleźć te, które dogłębnie obrazują jego uczucia.

Muzyka otacza nas od dziecka – pierwsze melodie intonowane przez rodziców, aby przygotować nas do spania, dźwięki zabawek pomagających w rozwoju dziecka – aspekt muzyki w bardzo mocny sposób wywiera wpływ na to, kim jesteśmy. Niewiele osób wie, że już w trakcie ciąży melodia sprawuje w życiu maluszka niezwykle istotną rolę. W związku z tym niezwykle popularnym zaleceniem jest słuchanie muzyki klasycznej w trakcie brzemienności – ten typ muzyki nie tylko bardzo wycisza psychikę i odpręża, ale również według badań powiększa szanse na ponadprzeciętny iloraz inteligencji u dziecka.

Bardzo często, razem z biegiem wieku muzyka robi się znacznie droższa naszemu sercu – słuchamy jej znacznie bardziej świadomie, smakujemy a kolejno rozumiemy na swój sposób każdy ton czy tekst. Musimy spostrzec, że muzyka jest nie jedynie nieodłącznym kompanem do zabaw czy tańca, nierzadko jest ona również towarzyszem naszych problemów oraz gorszych chwil. Co ciekawe równie często dla poszczególnych osób posiada ona silne działanie terapeutyczne – zezwala na uwolnienie z siebie negatywnych emocji a przez to osiągnięcie stoickiego spokoju.

Mimo, że muzyka nie jest zjawiskiem empirycznym, a jedynie pozwala na odczucie pewnych efektów dźwiękowych, ma ona szczególny wpływ na jaźń każdego z nas. Z całą pewnością każdy z nas nie zaprzeczy, że podczas odtwarzania lubianej piosenki w swojej wyobraźni znajduje obrazy i sytuacje mające związek z danymi dźwiękami. W przypadku, gdy mamy okazję usłyszeć wybrany utwór pierwszy raz, nasz mózg koduje poszczególne schematy dźwięków, by w późniejszym czasie mógł wracać do nich przez zdolność skojarzeń. Nie da się więc zaprzeczyć, że to dokładnie muzyka staje się prawdziwym, najwierniejszym kompanem człowieka i jest z nim od narodzin do ostatniej chwili jego życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *