Ciekawostki

Projektowanie biżuterii – kiedy pasja staje się pracą

Projektanci biżuterii to bardzo ciasne grono i trudno się w nim przebić. Tym bardziej, że profesja nie jest łatwa. Niemniej jednak jeśli się chce to można. W końcu jeden udany projekt to nie wszystko. Rynek cały czas się rozwija, a każdej firmie jubilerskiej zależy na stałych dochodach. Nawet jeśli w Polsce projektowanie biżuterii nie jest tak prestiżowe jak w Japonii czy USA, zasada jest ta sama – liczy się pomysł, który jednocześnie zachwyci i przyniesie zysk. Gdzie projektanci szukają inspiracji w kraju nad Wisłą?

Biżuteria nie musi być wyszukana i zawierać drogich kamieni, aby przyciągała wzrok. Musi jednak trafiać w gust odbiorcy. Dlatego projektanci biżuterii muszą nie tylko być na bieżąco z panującymi trendami, ale także przewidywać emocje. Trzeba przyznać, że ulubiona biżuteria zawsze z czymś się kojarzy. Czasami to pamiątka po kimś ważnym, a czasem drobiazg przypominający wyjątkowe ferie zimowe w górach. Co ciekawe kolejny eksponat w szkatułce będzie podobny, bo wzór lub użyty kamień dobrze się kojarzy.

Kolejną kwestią, która wpływa na projekt jest sezon. Szczególnie problematycznym jest zima, kiedy ludzie są tak zakryci, że biżuteria nie ma jak zabłysnąć. Wtedy liczy się w dużej mierze rozmiar. Mały pierścionek, który zmieści się pod rękawiczką lub wyrazista broszka, która ozdobi sweter. Projektanci często szukają w tym okresie inspiracji w górach. Apartament w Zieleńcu z widokiem na ośnieżone szczyty może przynieść wiele ciekawych pomysłów. A nocleg przy stoku może zainspirować do kolekcji tematycznej, która zachwyci pasjonatów sportów zimowych.

Jak w każdej branży, tak samo w jubilerstwie liczy się odbiorca. Projektując pierścionek, kolczyki czy cały zestaw artysta musi brać pod uwagę do kogo kieruje swój wyrób. Innym targetem będzie pani, która regularnie odwiedza hotel ski spa, a innym osoba, która pracuje w biurze. W związku z tym kreatywność bez odpowiedniego rekonesansu może nie przynieść zamierzonego celu. Dlatego prosperujące firmy jubilerskie umożliwiają swoim pracownikom uczestnictwo w rozmaitych targach lub wysyłają ich do słynnych kurortów, takich jak Zieleniec. Wolne pokoje w sezonie lub w czasie istotnych wydarzeń są na wagę złota, ale długofalowe korzyści są warte zachodu.

Projektowanie biżuterii to kreatywna, ale w gruncie rzeczy wymagająca praca. Nie zawsze projektant ma możliwość stworzyć to co pojawi się w jego głowie. Często musi brać pod uwagę to jak działa rynek. To co widzimy w sklepach lub na wystawach to często efekt wielu prób włożenia pomysłu w sztywne ramy biznesu. Niemniej jednak satysfakcja, jaką przynosi zachwyt odbiorcy oraz możliwość robienia tego co się lubi, potrafi to wynagrodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *