Ciekawostki

Przygotowanie się na wycieczki w góry

Góry to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Nie ma się czemu dziwić, perspektywa pięknych widoków i spędzania czasu na świeżym powietrzu dla wielu jest niezwykle kusząca. Jednak dalej są osoby, które z chodzeniem po górach nie miały za wiele wspólnego.

Mogą się one głowić jak przygotować się do takiej wyprawy. Co zabrać? Co ubrać? Te i wiele innych pytań mogą kołatać w głowie początkujących, ale nie ma się czym przejmować. Na wszystko znajdzie się odpowiedź.

Najważniejszą rzeczą w chodzeniu po górach jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Dobre buty to podstawa. Powinny sięgać one za kostkę, by ustabilizować ją w czasie wspinaczki oraz schodzenia. Podeszwa nie może być płaska i musi mieć zapewnioną odpowiednią przyczepność do podłoża, inaczej możemy łatwo ześlizgnąć się z jakiejś skałki.

Kolejnym ważnym elementem jest ubiór. Nie od dziś wiadomo, że pogoda w górach jest zmienna, więc należy ubrać się na tak zwaną cebulkę. Powinniśmy mieć kilka warstw ubrań, a jedną z nich musi być kurtka przeciwdeszczowa. Choćby prognozy pogody zaklinały się, że cały dzień ma świecić słońce, to nigdy nic nie wiadomo.


Skoro o pogodzie mowa, przed każdą wyprawą należy ją sprawdzić. Ta oczywiście może się zmieniać, ale warto mieć ogólny pogląd na to czego możemy się spodziewać. W końcu idąc na naszą pierwszą wyprawę, nie chcemy już od pierwszych metrów mierzyć się z silnym wiatrem czy mgłą.

A co na taką wyprawę zabrać? O dziwo nic szczególnego. Wystarczy woda i pożywne przekąski, takie jak orzechy, czy kanapki. Nie potrzeba zabierać żadnych lin czy butów do wspinaczki. Na prostych trasach nie przyda nam się nic poza jedzeniem i piciem. No może jeszcze kurtka przeciwdeszczowa, ale o niej już mówiliśmy.

Jak więc widać, szykowanie się do wypraw w góry nie jest takie trudne. Wystarczy zadbać tylko o kilka rzeczy i już! Jesteśmy gotowi! Oczywiście do tego wszystkiego warto zabrać ze sobą dobre nastroje, ale o tym to chyba nie trzeba przypominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *