Porady

Uprawiasz sztuki walki? Zobacz jak radzić sobie z urazami

Sztuki walki mogą poszczycić się obecnie rosnącą popularnością. Każdy couch z znaczącym stażem, z pełnym przekonaniem może powiedzieć, że tego rodzaju dyscypliny związane są z licznymi korzyściami, lecz też z niebezpieczeństwami. Stąd też warto mieć wiedzę w kwestii potencjalnych kontuzji i metod terapeutycznych.

Kontuzje u sportowców ćwiczących sztuki walki

W przypadku boksu najpoważniejszymi urazami są obrażenia głowy. Bokserzy często doświadczają wstrząsu mózgu oraz deformacje zębów. Po takich urazach konieczna jest regularna fizjoterapia stomatologiczna, jaka umożliwia przywrócenie sprawności naruszonej. W karate i taekwondo częste są z kolei skręcenia lub złamania. We właściwy sposób przeprowadzona fizjoterapia sportowa może usprawnić powrót do formy. Specjaliści w tym obszarze wykorzystują różnego rodzaju sposoby, by zapewnić kontuzjowanemu kontynuację treningów.

Więcej o rehabilitacji stomatologicznej: https://fizjosportmed.pl/oferta/rehabilitacja-stomatologiczna/

Odzyskiwanie sprawności

Proces rehabilitacji po urazie jest równie istotny, jak samo leczenie. Krioterapia miejscowa znajduje się w grupie najskuteczniejszych środków na uśmierzenie bólu i opuchlizny po kontuzji. Metoda krioterapii pomaga tkankom się odbudować i redukuje ryzyko powikłań. Urofizjoterapia jest zaś niezwykle ważna dla sportowców po kontuzji miednicy i dolnego odcinka kręgosłupa. Specjalistyczne zabiegi pomagają w odzyskaniu pełnej funkcji mięśni dna miednicy, co ma priorytetowe znaczenie dla powrotu do formy.

Przypadki obrażeń i rehabilitacji

Nie jeden pięściarz doświadczył poważnego wstrząsu mózgu w czasie turnieju. Po starannej ocenie jego stanu planuje się proces rehabilitacyjny obejmujący krioterapię miejscową oraz fizjoterapię stomatologiczną, co umożliwia rychły powrót do sprawności i ćwiczeń. Nierzadkie są również wypadki zawodników karate, którzy doznają dość złożonych urazów kończyn dolnych. Intensywna rehabilitacja, taping (https://fizjosportmed.pl/oferta/fizjoterapia/taping/ – czytaj więcej) i zestaw ćwiczeń, umożliwiają im szybkie odbudowanie formy i powrót na matę.
Sztuki walki to wspaniały rodzaj aktywności, jednak obarczony ryzykiem doznania różnego typu urazów. Nie zawsze można ich wykluczyć, ale trafne rozpoznanie i kompleksowa rehabilitacja w wielu przypadkach umożliwiają powrót do pełnej formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *