Ciekawostki

Dekoracje ze styropianu – efektowne prace manualne

Styropian to materiał, z którego można zrobić zaskakujące rzeczy, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Styropianowe konstrukcje są chętnie wytwarzane przez osoby zajmujące się pracami w ramach nurtu DIY, ponieważ są one trwałe i do tego bardzo oryginalnie się prezentują. Często stanowią też bazę w większych instalacjach, zrobionych na przykład z papierowych wyklejanek, bez konieczności zamieszczania ich na drucie albo na kartonie.

Jeśli więc ktoś odkryje, że cięcie styropianu jest świetnym sposobem na wykonywanie niektórych rzeczy, to powinien spróbować swoich sił. Warto wówczas zdecydować się na styropian XPS, różniący się od standardowego rodzaju tym, że nie jest zrobiony z kulek, ale z piankowej struktury, która się nie skruszy. Jako że jest to materiał sztywny, to wykorzystując nóż do styropianu można go będzie bardzo łatwo pociąć, a następnie łatwo w nim rzeźbić, wykorzystując standardowy, ostry nożyk do papieru.

Z tego rodzaju styropianu można zrobić dowolne dekoracje, w zależności od tego, jakie ma się pomysły. Przy czym mogą się przydać różne akcesoria budowlane, jak kątownik czy druciki. Mogą to być na przykład: lustra w kształcie słońca, dowolne dekoracje na święta, dekoracje urodzinowe, geometryczne ozdoby do biura, czy też dekoracje na wesele, na przykład ciekawie zrobione podstawki. Decydując się z kolei na to, aby zrobić dekoracje w standardowym styropianie, można wykorzystać nóż elektryczny do styropianu do podobnych motywów. Styropian ma kilka zalet: jest tani, łatwo dostępny oraz bardzo plastyczny. Oznacza to, że niewielkim kosztem można będzie zrobić dokładnie takie ozdoby, jakie ktoś zaplanuje.

Nawet te osoby, które w rękodziele są początkujące, nie będą miały problemu, żeby styropian ciąć, odkształcać, łączyć, czy farbować. Do bardziej skomplikowanych konstrukcji sprawdza się siatka elewacyjna, na której styropian łatwo się utrzymuje. Podczas pracy liczy się też dobre oświetlenie, wobec czego lampa led budowlana będzie dobrym wyborem. Wykonanie oryginalnych dekoracji ze styropianu jest aktualnie popularnym trendem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *