Ciekawostki

Gdy podejmujesz współpracę z chórem

Pomimo tego, iż obecnie wyłania się znacznie więcej bandów wokalnych, jak i w na rynku muzycznym znacznie bardziej zauważalne są elementy elektroniczne, chóry chwalą się wciąż niebanalną sławą. Obejmuje to zarówno zespoły wykwalifikowane, jak i początkujące chóry. Jeżeli w takim razie jako organizator konkretnego zdarzenia, podjąłeś decyzję o współpracy z chórem musisz ogarnąć, w jaki sposób przyszykować się do jego występu.

Wiele w tej kwestii będzie zależało od faktu, gdzie zaplanowany jest event, czy jest to katedra, aula koncertowa, bądź występ na świeżym powietrzu. Popatrz, co będzie mieć do przedłożenia dystrybutor profesjonalnego sprzętu audio i przemyśl, czy jego nagłośnienie wypełni Twoje potrzeby. Naturalnie swój dobór przedyskutuj też z zespołem albo z chórem uczniów, a więc zaproszonymi na określony występ. Bez dwóch zdań istotne będą mikrofony do wokalu, tym bardziej gdy sala jest sporych rozmiarów albo gdy koncert planowany jest w plenerze. Abstrahując od faktu, czy aranżowany jest występ, czy jest to wystąpienie konkursowe chórzystów, mikrofon jest kluczowy. Jeżeli dodatkowo chór współpracuje z solowymi śpiewakami i koncert przewidziany jest na dużą skalę, wybrane nagłośnienie na eventy powinno zostać stosownie dopasowane do umiejętności wokalnych innych wokalistów, które pojawią się na estradzie.

Jeśli na przykład koncert organizowany jest w katedrze, dobierając nagłośnienie do kościoła winno się zwrócić uwagę na to, żeby nie utworzył się szum, bo popsuje on rozumienie treści. Istotne są też głośniki i urządzenia wzmacniające dźwięk, które powinny tworzyć zgrany układ pod względem konkretnego obiektu. Znacząca okaże się możliwość obsługi szerszych pasm przekazywania, żeby odbiorcy z każdego miejsca mieli idealny odbiór. Nakieruj uwagę na mikrofony na statywach, jeśli schola jest liczna. W takiej sytuacji sprzęt ten będzie kumulował dźwięk odpowiedniej części chóru.

Jeżeli chór odbywa występ w miejscu, w jakim nie ma możliwości podpięcia do prądu, zainwestuj w nagłośnienie mobilne, żeby jako osoba planująca koncert w plenerze mieć przekonanie, iż sprzęt pozwoli na doskonały odbiór muzyki. Zdecyduj się na mikrofony bezprzewodowe, sprawdzające się w przypadku osób śpiewających partie solowe. Profesjonalne urządzenia do nagłaśniania dla chórzystów są wyzwaniem wyjątkowym, wobec czego do zdarzenia podczas którego zaproszony jest takowy zespół, zobowiązany jesteś dokładnie się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *